Jdi na menu | Jdi na obsah | Návštěvní kniha

Zahrada a kytičky

Málokdo ví, že jsem profesně i dendrolog,.. zakládám zahrady, množím dřeviny a jsem naprosto šílený pěstitel veškeré exotiky i v domácnosti.

Rozumím stromům, kytičkám, rostlinkám a rozumím i jejich duším a jejich duchovním průvodcům. Za to všechno mimo jiné okolnosti vděčím i svému kamarádovi in memoriam Tadeáši Ramikovi ( Tadeusz Ramik 8.4.1953 - 31.12.1995). Dodnes slyším jeho slova : " Teda Francisi, tys mi ale dal !!! " ale více o tomto úžasném člověku najdete mé povídání v podzáložce miniportréty. V době, kdy Tadeášek žil, já jsem bydlel v panelákovém bytě 3+1 ve Výškovicích a pěstoval jsem cca 400 druhů exotických rostlin. Ale vítr odvál i  čas, kdy jsme s Tadeáškem pořádali i výstavy exotických rostlin,.. o kterých jsem později v sekci Bonsai, přednášel v Ostravském klubu skalničkářů  ADONIS. Prý mám zelený palec a říká se o mne, že co zapíchnu do země,... to se prý  zazelená,...a zelená, to je barva srdeční čakry, barva lásky,...

Moji první zahrádku jsem měl ve Výškovicích na ul. Klášterského, kterou jsem za totality sehnal přes velké známosti v místě, kde jsem bydlel. Ale jak po revoluci přišly restituce, pozemek jsme museli vrátit a já spolu s Přípravným výborem Zahrádkářského svazu ve Výškovicích a s nezapomenutelným dědou Rojíčkem a Pepíkem Gálou,  založil novou osadu "U Kačince č.6". Tahle osada  zase vadila ochráncům přírody, a tak, když jsem končil na šachtě na útlum, a dostal jsem odstupné, odešel jsem z osady pořídil jsem si za to pozemek 1000 m2 v k.ú. Paskov a konečně jsem měl, ostatně jako správný býk, kus svého pozemku, ze kterého už mne nikdo nevyžene a kde se mohu rýpat v hlíně.

Tuto zahradu jsem založil v roce 1993 a byla pro mne až do října roku 2008 oázou klidu, místem, kde jsem čerpal své síly a první energie, pro své terapie. Bylo to místo, kde jsem vysadil stovky dřevin, které mne časem odměnily biotopem, kde se líhla mladá ptáčata, nový život. Bylo to místo, kde jsem sledoval zatmění slunce, pozoroval měsíc, ufíčka na obloze, padající Leonidy, Perseidy a a tady jsem při padajících hvězdách, myslel na svá obyčejná a přitom velká přání v mém životě. Tady jsem i začal vyřezávat své prvotiny, prožil jsem tu spoustu lásky i zklamání a zažil jsem tu i neuvěřitelná dobrodružství. Vzpomínám, jak jsem se tu jednou v předvečer před  pálením čarodějnic ocitl v oparu benzínu, který vybuchl,... byla to moje chyba, přežil jsem to a na ten žár nikdy nezapomenu. Tady jsem se také dozvěděl,... že večer pojedeme do porodnice,... to se tu noc klubal na svět můj syn František,....Byla to má první velká zahrada, kterou jsem založil, Zahrada Strážce dobrého Ducha Kaardena, kterého jsem si tam, jako elementární bytost vytvořil.

V roce 1998, jsem nabral vítr do plachet, všechno včetně bytu jsem prodal a koupil jsem dům v Horních Datyních - SVATYŃKA DATYŃKA - kde 26. října 2008 začínám znovu - moc interiérových rostlin mi při rekonstrukcích nepřežilo. Ovocné dřeviny jsem vykácel a v duchu své koncepce nové zahrady, jsem začal nakupovat a sázet dřeviny nové a těším se, až zase spolu s Kaardenem, kterého jsem si do nové zahrady vzal s sebou, ucítíme zrát nový biotop. Všechny kytičky, které mi přežily jsem si přesadil a množím nové.

A mám takovou představu,.. snad přání,... aby jednou,.. až půjdete okolo, aby Vás mé arboretum zlákalo k odpočinku a můj dům, plný kytiček byl pro Vás inspirací,... protože nejen RUCE LÉČÍ,.......

 

Fotogalerie - Zahrada a kytičky

A tak vítejte, v nové zahradě Strážce dobrého Ducha Kaardena a u mne doma uprostřed kytiček a exotiky. Jako bych znovu začínal,... ale já vím, že všechno chce trpělivost a čas,.. stejně, jako když se těšíme, na přicházející období jara, kdy zavoní zem a všechno se probudí ze zimního spánku,...

Tak jsem v roce 2009 začínal - kácením starých a nemocných ovocných dřevin a nevhodně vysazených jehličnanůSpolu s Kaardenem, jsem si převezl a přesadil některé dřeviny,.. miluji javoryNově posazený rododendron mi udělal velkou radost už v roce 2009Pohled na zadní část zahrady v roce 2009 - po výsadbě nových dřevinI Adélce se nová koncepce zahrady líbí,..Předzahrádka před domem - kombinace převezených dřevin s novými,.. předzahrádka by měla být plná květů, tady jsem vykácel nevhodné jedle a smrky,...Kytičkám se na nové podestě líbíNa schodiště vybírám exotické stromyPovodně květen 2010 - zahrada se mění na jezírko s Rusalkou,...spodní voda se zvedla.

Napsal FallconFallcon - Upraveno dne 2010-02-16 00:37:40 (počet zobrazení 6846x)