Jdi na menu | Jdi na obsah | Návštěvní kniha

Prenatální terapie

Hlubinná abreaktivní psychoterapie - prenatální technika

Prenatální technika, na rozdíl od základní metody, řeší pocity a modely chování, principy a postoje člověka v jeho obtížných životních situacích. Je zde tedy posun od fyzických projevů na těle do našich modelů chování, které nám komplikují život, ale se kterými si nedokážeme sami poradit (tzv. si ?nemůžeme pomoci?). V rámci této terapie je možné, aby si klient sám uvědomil kde je problém a poznal jeho příčinu. Aby si sám odpověděl a vyřešil otázky, které nás občas prosledují:

Proč opakovaně nezvládám některé situace v životě? Proč se mi nedaří? Co s tím mám dělat? Proč neumím říct ne? Proč nedokážu být sám sebou? Proč neumím ?překročit svůj stín?? Proč v určitých situacích vždy selžu a pak se stydím sám před sebou? Proč nedokážu to nebo ono? Proč tady vůbec jsem? Co tady mám za úkol? Proč se neumím rozhodovat? Proč se podceňuji? Proč nevěřím sobě? Proč nevěřím druhým lidem?

Prenatální technika vychází z principu, že prenatální období doslova programuje každý náš krok a veškeré naše rozhodování v celém dalším průběhu našeho života. Prenatální období je matricí jejíž prostřednictvím realizujeme veškeré naše úspěchy, pády, radosti a zklamání v našem životě.

Tato technika pomáhá řešit velké množství traumat, pocitů a modelů chování, které jsme si sebou z tohoto prenatálního období přinesli až do dospělosti, a podle kterých se řídíme a chováme ve vztahu ke svému okolí, a to i přesto že si často uvědomujeme, že děláme opakovaně stále stejné chyby a omyly. Tato terapie pomáhá klientovi tyto modely chování provázené nepříjemnými pocity vědomě opustit, aby mu už neztrpčovaly život a nebyly pro něj životním traumatem.

Výsledkem prenatální techniky je to, že klient si uvědomí, kdo je on sám, odkud pochází a že převzaté traumatizující modely pod vedením terapeuta nahradí novými, vlastními.

Současně nám tato metoda dává odpověď na základní otázky související s našim bytím. Například - já a moji rodiče - já a moje sexualita - proč jsem přišel právě do tohoto života, právě k těmto rodičům - co se mám v tomto životě naučit a zvládnout - s kým pro mne důležitým se mám v tomto životě setkat - co jdu do tohoto života přijímat a co dávat - proč žiji právě Teď a Tady.

Oblast prenatální techniky také úzce souvisí s přípravou maminek na porod, ale konkrétně tato metoda není vhodná pro těhotné ženy.

Každou vteřinou dneška měníme svůj život do budoucna a naše minulost nám k tomu má sloužit jako zdroj poučení, jako kompas, jako mapa, jako návod. Nic z toho, co bylo nemůžeme změnit nebo vrátit zpátky, ale ze všeho se můžeme - a dokonce bych řekl musíme - poučit.

Napsal FallconFallcon - Upraveno dne 2007-11-18 13:33:59 (počet zobrazení 5095x)