Jdi na menu | Jdi na obsah | Návštěvní kniha

Příprava na porod > Porody bez bolesti

POROD BEZ BOLESTI

Vyňatky z knihy GRAVIDJÓGA, porod bez bolesti (Natalia Makedonová)

 

Celá staletí, ba tisíciletí jsme zatíženi dědičným předsudkem, že porod a bolest patří nerozlučně k sobě. Ženy, které to teprve čeká, se obávají už předem. Vědí své. Vždyť kolik se o tom naposlouchaly od svých matek i přítelkyň a načetly v románech! Bolestivý porod pokládají za stejnou samozřejmost, jako schopnost ženy stát se matkou. Lidé považují za přirozené vždy to, co převažuje. Dnes opravdu lze na prstech jedné ruky spočítat ženy, které přivádějí své potomstvo na svět bezbolestně. a porodí-li některá přesto lehce, považujeme to za projev náklonnosti štěstěny. Už jsme si zvykli nevěřit, že by se dalo něco udělat, abychom rodily snadněji.

Opravdu tomu bylo vždy tak, že jednu z nejhezčích chvil ženy-matky doprovázelo utrpení, strach a nezřídka přímo hrůza? Vždyť i Bible ji předurčuje rodit v bolestech... Avšak Bible vznikla až ve starověku a ten už byl v porovnání s pravěkem poměrně civilizovaný a tudíž odpřírodněný.

Historici a etnografové tvrdí: původně to bylo jinak. Možná chcete namítnout: odkud to vědí tak přesvědčivě, když se o tom nezachovaly žádné písemné památky?

I v našem století ještě žijí na ostrovech vzdálených od světa i v odlehlých končinách Austrálie, Afriky a Jižní Ameriky některé kmeny velmi primitivně. Dalo by se říci v pravěku.

Mezi nejzajímavější poznatky z jejich života patří právě porod bez bolesti. Když tamější domorodky slyšely civilizované ženy křičet při porodu bolestí, velmi se divily. Neuměly pochopit něco, co samy neznají.

Proč asi naše pramatky rodily bezbolestně? A kdy jsme o tuto výsadu přišly my? Odpověď se vám možná bude zdát neuvěřitelná: zřekly jsme se jí samy. Vyměnily jsme ji za blahobyt a pohodlí civilizace.

Prapůvodní žena žila přirozeně. Neznala čas, řídila se ročními obdobími a ostatními biologickými rytmy, měla dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a stravovala se zdravěji.

...

Do našeho života zasáhl nejen relativní blahobyt - v tak rozsáhlé míře dosud nepoznatelný, ale i neúprosná, uměle vytvořená pravidelnost. Hodiny nás zotročily: ať je zima nebo léto, zpravidla vždy ve stejnou dobu musíme pospíchat do práce, i když naše tělo prahne po spánku, nebo když se necítíme dobře. A podobně je to i s ostními povinnostmi - všechno kolem nás se musí podřídit nepřirozenému rytmu.

Zajisté, v moderních porodních sálech, pod dohledem odborného personálu a díky nejrůznějším prostředkům dnes běžně rodí i ženy fyzicky slabé či dokonce nemocné, což by kdysi bylo nemyslitelné. Avšak všechny vespolek rodíme v boelstech. Řada z nás si navíc stěžuje na rozmanité - prý fyziologické - potíže. a musím snad zdůrazňovat, že jen žalostně málo z nás donosí dítě ve fyzické a psychické pohodě?

...

Snad vás potěší, že to není zase tak beznadějné - můžeme totiž změnit svůj vlastní životní styl.

...

Nejen od porodu, ale už od samého početí spoluvytváří žena pro svůj plod vnitřní prostředí, ve kterém se bude plod vyvíjet. Dítě už od té chvíle sdílí s matkou všechny zkušenosti a stavy, které zažívá. Budou ho podstatně ovlivňovat v celém životě.

Věděly to už starověké kultury a potvrzují to i výzkumy v oblasti hypnózy. V hypnotickém spánku totiž lidé často vypovídají o svých negativních zážitcích v době nitroděložního vývoje a při porodu, které nosí hluboko v podvědomí. Ty způsobují například uzavřenost, nedůvěru, pesimismus, strach před odpovědností i neschopnost navazovat kontakty s lidmi...

...

Pozitivní naladění mysli je předpokladem dobrých výsledků, nedůvěra naopak ochromuje. a do nemoci nebo jiných potíží může člověk upadnout i z nedostatku sebedůvěry. Víra v dobrý výsledek čehokoliv, například uzdravení se, je vlastně pozitivním myšlením, a proto ústí do správného konání. to se pak odráží i v žádoucích fyziologických změnách.

...

Jak pěstovat schopnost rodit přirozeně, kterou má v sobě každá žena zakořeněnou, i když nestejně pevně a hluboko? K bezbolestnému produ se přiblížíme dvěma nejdůležitějšími kroky.

Začněme psychikou: snažte se zbavit především nesprávné představy o nevyhnutelnosti bolestivého porodu. Je brzdou, která vám brání přijmout něco nového, pozitivního. Jelikož tělo a duše navzájem souvisejí, nemůžeme opomenout ani naši tělesnou schránku.

...

Výhodou našich pramatek byl dostatek pohybu. S tím souviselo i kvalitnější dýchání a dokonalejší zásobení jednotlivých orgánů kyslíkem. Proto ani jejich mozek netrpěl jeho nedostatkem, na což je mimořádně citlivý. reaguje na něj křečemi. V důsledku toho neznaly ani bolesti vznikající nárazovým a nedostatečným přísunem kyslíku do dělohy.

Bolestivé kontrakce dělohy při porodu umocňuje i celkové napětí, které je tak příznačné pro současné ženy, žijící v neustálých stresech. Mnohé z nich neumějí vypnout, uvolnit se. Organizmus přitom potřebuje jak relaxaci, tak i pohyb, aby se mohl regenerovat.

...

Naše paměť je přímo přesycena informacemi, a to nejen těmi, které jsme získaly a uložily do ní my samy, ale i údaji zakódovanými z předchozích generací. Jde o takzvané archetypy. Abychom do ní mohly vložit něco nového, co se týče porodu, nejdříve z ní musíme vygumovat všechno staré, nepotřebné, nesprávné, co se na něj váže. V celém ženském pokolení je už dlouho zakódován strach z porodu. jestliže toto pochopíme a budeme proti tomu něco dělat, strach se bude postupně ztrácet a prostor pro něj bude v naší mysli čím dál menší.

...

Některé z vás si možná s úlevou pomyslely, že takovou lákavou přestavu, jako je bezbolestný porod, přece není možné nepřijmout. Možná budou skálopevně přesvědčeny, že ji dávno přijaly, a zatím možná jen potlačily své obavy a strach. Je však obrovský rozdíl zatlačit něco do pozadí a něčeho se definitivně zbavit.

...

Jakékoli přání je třeba opakovat jen tehdy, když pochopíte, že je opravdu uskutečnitelné. Jak by měla znít ona věta? Zformulujte si ji sama, vždyť vy sama se nejlépe znáte. Nabízím vám jen příklad: "Udělám všechno pro to, abych snadno a bez bolesti porodila zdravé dítě."

...

Nevěřila byste, jak velmi nás ovlivňuje naše podvědomí, jak předurčuje naše konání. Jelikož podvědomí je vnímavější než vědomí, přání si ukládáme právě do něj. Nejblíže k němu máme před usnutím, nebo když se ráno probouzíme - a samozřejmě kdykoliv v relaxovaném stavu.

Napsal Fallcon - Upraveno dne 2008-05-24 09:35:30 (počet zobrazení 3017x)