Jdi na menu | Jdi na obsah | Návštěvní kniha

Příprava na porod > Nová doba porodní

NOVÁ DOBA PORODNÍ

Vlastimil Marek

 Obsah knihy

I. Porod jako zázrak

II. Historie porodu

III. Historie porodnictví

IV. Co je špatně ?

V. Jak se rodí jinde

VI. Porod a kořeny násilí

VII. Smysly plodu

VIII. Děloha - první hudební škola

IX. Prenatální psychologie

X. Hormon lásky

XI. Jak to taky jde

XII Jak se rodí u nás

 Výňatky z textu knihy

  •  Původně jsme mysleli, že klasický přístup, kdy matka viděla své dítě poprvé až osmý den po porodu je ten nejlepší. naštěstí jsme přišli na to, že porod není jen mechanické vybavení plodu ale že výrazně ovlivní psychiku ženy i jejího potomka. Omlouvám se proto všem ženám, které jsme ošetřoval před tímto zjištěním. (MUDr. Libor Kavan, primář porodnice ve Vrchlabí)
  • Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by ke snížení mateřské a kojenecké úmrtnosti přispělo přesunutí normálních porodů do porodnice nebo zavedení lékařské techniky (Marsden Wagner)
  • Normálních porodů je velká většina, asi 93%. pro matku i dítě je nejvhodnější samovolný porod, ukončený přirozenými silami. Sledujeme-li mechanismus porodu ve všech jeho detailech, musíme obdivovat zázračnou účelnost přírody. Umělý zásah do toho mechanismu může přiovdit jeho těžkou poruchu a vážně ohrozit ženu i dítě. Lékař smí zasáhnout jen tehdy, je-li v normálním průběhu porodu nějaká překážka nebo porucha. A zasáhne jen natolik, aby překážku odstanil, poruchu napravil a přitom pokud možno udržel normální průběh porodu v jeho kolejích. Někdy může příliš mnoho aktivity, zejména nevhodné a nesprávné, matku i plod těžce ohrozit. Dobrý porodník se musí vyznačovat trpělivostí, prozíravostí a odpovědností. To jsou vlastnosti, které se nedají naučit z knih. jejich základ je v mravní osobnosti lékařově. (Učebnice praktického porodnictví MUDr. Jiřího Trapla z roku 1949)
  • Chovejte se ke svému nvoroenci jako k dokonalému stvoření. pamatujte, že podle Číňanů (a Evy Joachimové, viz kniha Cesta bílého jestřába) se dítě formuje do třetího měsíce takže na něj například nešišlejte (není to nic necítící nerozumný tvoreček) a nelžete mu ("stejně tomu nerozumí, řeknu mu to až bude čas") - pamatujte, že i vy vnímáte z řeči toho, komu nasloucáte, jen 20% rozumem a zbylých 80% podvědomě! Pokud se k miminku budete chovat jako k rovnocennému partnerovi, který je stejně chytrý jen má méně zkušeností, bude vám to později oplácet rovnocenným vztahem k vám.
  • Aby se dítě před porodem nedostalo do obrácené polohy, měla by matka denně ujít alespoň několik kilometrů. Lidé byli evolučně naprogramováni k pohybu, při kterém se těžší hlavička plodu sama nasměřuje dolů. Kromě toho, že houpavé pohyby při pomalém běhu či rychlejší chůzi jsou pro plod velmi konejšivé, zaručí také tu nejvhodnější porodní pozici.
  • Napsala mi Britská asociace porodních asistentek, že sepsaly petici proti provádění ženské obřízky v Africe, protože to je mrzačení ženských rodidel. Tak jsem jim odepsal, že charita začíná doma. Vzkázal jsem jim, aby se v Britanii přestalo s nastřiháváním hráze, že je to také mrzačení žen. (Marsden Wagner)
  • Pokud jsou nemluvňata brzy oddělena od matky a když na jejich zoufalý křik nikdo nereaguje, nastávají změny v produkci serotoninu a kortizolu, je negativně ovlivněn tep, tělesná teplota a spánek. Tyto zmny bohužel nebývají dočasné, ale přetrvávají a zapřičiňují další neurobiologické změny. to vede např. k hyperaktivitě, panickému strachu, cyklickým depresím v dospělosti, negativně je ovlivněn i sexuální život a schopnost navazovat kvalitní partnerské vztahy.
  •  Posun ve vztahu dnešních mladých rodičů k duši dítěte už je znát. Zatímco v mé generaci jsme říkali: "To je naše dítě" nebo "Pořídíme si dítě", dnes potkávám mladé páry, kteří se svou ratoselstí chlubí slovy: "Ona si nás vybrala".
  • Citový chlad je týrání
  • Člověk je po celý svůj další život pod vlivem toho, co dělala jeho matka v prvních měsících těhotenství. (Rudolf Steiner)
  • Účastnila jsem se porodu své kamarádky jako dula v místní jablonecké porodnici, jež podle mého názoru patří mezi opravdu hodně "klasické". dosáhly jsme toho, že kamarádka rodila v dřepu, na "hekárně". Její manžel ji držel zezadu, já zepředu, paní doktorka, jež sama byla v 6.měsíci a přijela jenom kvůli nám, klečela a miminko zachytila. Potom už následovala jemom idylka, jakou jsme si vysnily z knih M.Odenta - maminka držela v náručí dítě, které s ní bylo ještě spojené pupeční šňůrou, a vítaly se, tatínek a já jsme brečeli, paní doktorka byla velmi dojatá a jenom novorozenecká sestra nervózně chodila okolo a hučela, že miminko už by se mělo odstřihnout a obléct, protože stoprocentně prochladne. nechali jsme ji ještě asi deset minut vyběsnit a teprve potom se odehrála ta klasická záležitost - odstřižení, mytí, vážení, atd. Spokojená maminka si v klidu došla na prodoní sál nechat se zašít. Přestože měla hráz natrženou spontánně - bez nástřihu, mohla už večer sedět a další den bez potíží chodit (což je přímém kontrastu s tvrzením lékařů, kteří jsou zastánci epiziotomie: samovolná ruptura hráze se prý hojí hůř a déle... ) Myslím, že v místní porodnici si o nás povídají ješt dneska, protože jsme byly opravdu první, kdo měl takové "divné" požadavky. Doufám, že se nám podaří připravit půdu i pro ty další. Byl to první krásný porod, jaký jsem kdy viděla na vlastní oči. Dává mi to naději na to, že i já sama budu moci jetě mít další děti v této podivné zemi, protože mně z mého prvního porodu zbylo jenom těžké psychické trauma a vztek. (Ivana Stuchlíková, jedna z iniciátorek České asociace dul)
Napsal Fallcon - Upraveno dne 2008-05-24 09:34:35 (počet zobrazení 2259x)